140
مقلات مرتبط ....
دسته بندی مقالات

تگ canonical و نقش آن در سئو سایت

نوشته شده توسط مدیریت سایت0نظر

استفاده از تگ کانونیکال (canonical) در سئو وب سایت از اهمیت بالایی برخورد است.

canonical-tag

متاسفانه خیلی از متخصصین  سئو سایت و برنامه نویسی های وب این تگ را به بطور صحیح استفاده نمی نمایند برای استفاده صحیح و اصولی از این تگ و پیشرفت این تگ در seo  سایت خود ابتدا باید این تگ را به طور کامل و خوب بشناسیم.

تگ canonical چیست ؟

یکی از مشکلاتی که متخصین سئو همیشه درگیر آن هستند داشتن چندین آدرس مشابه برای یک سایت می باشد بطور مثال  برای سایت کلیک بوم می تواند آدرس های زیر وجود داشته باشد.

http://www.clickboom.ir

http://clickboom.ir

https://www.clickboom.ir

https://clickboom.ir

https://www.clickboom.ir/index.aspx

https://clickboom.ir/index.aspx

چه زمانی آدرس تکراری برای یک صفحه ایجاد می شود؟

1-درصورتیکه یک سایت با ادرس با www و بدون www  باشد آدرس آن سایت بصورت های زیر ظاهر میشود.

http://www.clickboom.ir

http://clickboom.ir

2-درصورتیکه سایت شما گواهی SSL داشته باشد سایت با https با www , و بدون www بصورت زیر باز میشود.

https://www.clickboom.ir

https://clickboom.ir

3-درصورتیکه سایت ما با دات نت طراحی شده باشد به صورت زیر نمایش داده میشود و در مورد سایتهای طراحی شده با php هم به همین صورت می باشد.

https://www.clickboom.ir/index.aspx

https://clickboom.ir/index.aspx


چطور یک آدرس سایت غیر تکراری داشته باشیم؟

قبل از استفاده از تگ canonical می توانید تعیین کنید که سایت شما با www  بازشود یا بدون www

بعضی از هاست ها در تنظیمات خود به راحتی این امکان را برای شما قرار داده اند و شما تنظیم می نمایید که سایت با www یا بدون www بازشود مثل هاست های پلسک که تنظیم آن را در تصویر پایین مشاهده می نمایید.در این هاست ها بعد از گرفتن SSL و تبدیل سایت به https باز هم تنظیمی برای شما قرار داده شده است که تعیین نمایید.

plesk

در سایت هایی دات نت در قسمت webconfig می توانید با قرار دادن چند خط کد تعیین نمایید سایت با www باز شود یا بدون www، برای تنظیم سایت و باز شدن بدون www مطالبق تصویر زیر می توانید زیر عمل کنید.

non-www

کاربرد دقیق تگ کنونیکال( canonical) چیست ؟

موتور جستجوگر گوگل در سال 2011 با فعال کردن الگوریتم پاندا که هدف آن بررسی سایتهای بی محتوا و با مطالب تکراری می باشد که سایت گوگل با مواجه با مطالب تکراری و یکسان آن وب سایت را جریمه می کندو افت شدیدی در سئو آن سایت بوجود می آید.

شما میتوانید علاوه بر تنظیماتی که در مطالب قبلی بیان کردیم و استفاده  از تگ   canonical و قرار دادن اصولی آن در هر صفحه از سایت خود علاوه بر اینکه در سئو سایت خود جایگاه مناسبی پیدا میکنید و توسط  الگوریتم پاندا جریمه نمیشود.

اصول استفاده از تگ Canonical و تاثیر مثبت آن در سئو وب سایت

-باید در  هر صفحه از  وب  سایت  خود  بصورت مجزا  از این تگ استفاده کند.

-دوم اینکه ، آدرس لینک تگ کنونیکال می بایست آدرس لینک همان صفحه جاری باشد.

-و درآخر این تگ باید به شکل صحیح زیر بین دو تگ <head></head>صفحه قرار بگیرد.

canonical -url

کاربردهای بسیار مهم تگ  canonical


1-فروشگاه های اینترنتی

فرض کنید یک فروشگاه اینترنتی محصولات پوشاک مثل دیجی  استایل دارید شما برای یک محصول مثلا پیراهن مردانه با  کد 301  که می تواند چند رنگ داشته باشد حالا مشکلی که ایجاد میشود این است که هر رنگ این محصول با کد 301 در یک صفحه مجزا باز میشود با متنی یکسان و از دید گوگل شما چندین صفحه با محتوا یکسان دارید پس می تواند به راحتی شما را جریمه کند اما شما با استفاده از تگ canonical در یکی از صفحات به موتور جستجو گر گوگل اعلام می نمایید که صفحه اصلی سایت  در مورد محصول کد 301  کدام صفحه می باشد.

2-در صفحات مربوط به موبایل

بعضی از طراحان سایتها به دلیل داشتن بازدید کنننده از طریق موبایل صفحه ای از سایت خود را  به موبایل اختصاص می دهند و همان مطالب سایت را در آن صفحه برای موبایل قرار میدهند که استفاده از این تگ برای اینگونه سایتهای بسیار مفید می تواند باشد.

نتیجه گیری:
همان طور که قبلا هم در مقالات مختلف وبلاگ کلیک بوم بیان کردیم در سئو سایت عوامل متعددی  وجود دارد که با شناخت و استفاده هر کدام  از این عوامل که می تواند باعث افزایش بازدید سایت شما گردد.نظر دهید